שפירא יהושע ובתיה

חניך בית הספר החקלאי 1887
ארץ מוצא: רוסיה (פלך מינסק)
עיר מוצא: טורב
שנת לידה: 1868
שנת פטירה: 1961
שנת עלייה: 1881
שנת התיישבות: 1891
עיסוק: איכר
שם האשה: בתיה
שם נעורים: פנחסוביץ
שנת לידה: 1874
שנת פטירה: 1948
מספר ילדים: 6
צבי, אבשלום, רבקה, דוד, זלמן, רחל
שיתוף ב:
שפירא יהושע ובתיה

נולד בעיירה טורב, פלך מינסק, רוסיה הלבנה, בשנת תרכ"ט (25.11.1868), לאביו ר' צבי ולאמו רחל. ר' צבי היה מוסמך לרבנות, ישב ועסק בתורה ואשתו ניהלה את בית-המסחר.

בשנת תרמ"א (1881), עוד לפני "הסופות בנגב" ולפני תנועת ביל"ו, עלה ר' צבי שפירא ארצה עם אשתו, בנותיו אסתר ולאה ובן-זקוניו יהושע , שהיה אז כבן 12, וקרוביהם ממשפחת צ'צ'יק , והתישבו בירושלים. לאחר שנה עבר ר' צבי עם ביתו לצפת והשיא שם את בתו הבכירה אסתר למלך צייזלר , שהיה אחר-כך למשולח. לאחר שנתיים השתקע בזכרון יעקב. כאן נישאה בתו לאה ליוסף שפירא , השומר הראשון מטעם פקידות הבארון, שהצטיין בגבורתו והכריח את הערבים לכבד את הטפוס היהודי החדש, שאינו הפקר.

יהושע היה תלמיד בבית הספר להכשרה חקלאית שהברון ההקים בזכרון יעקב (נקרא בשעתו "ארבייטר שולע"), בו עבדו הצעירים בהדרכת מורים שנשלחו מצרפת, ותוך עבודה מעשית למדו גם ידיעות בהלכות חקלאות. צעירים אלה עבדו בנטיעות, בהכשרת הקרקע ופיתוח בזכרון יעקב ובבנותיה מאיר שפיה ובת שלמה, ואחרי שגמרו את הכשרתם קיבלו נחלאות ובתים באחת המושבות הללו. בחלקו של יהושע נפלה נחלה בשפיה והוא וחבריו בנו אותה ונטעו בה כרמים בהדרכת האגרונומים והפקידים של הברון.

נשא לאשה את בתיה בתו של ר' יוסף פנחסוביץ , מראשוני פתח-תקוה. (נולדה ברוסטוב על הדון 22.2.1874).

משפחת שפירא היתה הראשונה בשפיה, ששפת האם של ילדיה הייתה העברית.

המשפחה עברה לגור בזכרון יעקב כאשר התפנו האיכרים ממאיר שפיה. ביתם היה במורד רחוב הנדיב לכיוון היקב. בשנת 1948 הופצץ הבית ע"י מטוס אויב ובנס לא נפגעו יושביו. זמן קצר אח"כ נסע הבן זלמן לחיפה והצטרפה אליו חמותו כדי לבקר את משפחתה. הרכב הותקף ממארב, ושניהם נהרגו בהתקפה. עדינה נותרה אלמנה עם שלושה ילדים קטנים.

צאצאים:

  • צבי  [1982-1894] רעייתו תמרה מרימסקי. היה קצין בצבא התורכי ואח"כ קצין בכיר במנדט הבריטי. עו"ד ומשפטן בחיפה. ילדיהם לביאה, בנימין ואפרת
  • דוד […] רעייתו יוכבד (אייבי) היגר לדרום אפריקה, התעשר מעסקים ברודזיה, יו"ר הועדים למען הקרן הקיימת וקרן היסוד. צאצאיו הגרו לאחרונה לבריטניה.
  • אבשלום [1976-1901] רעייתו אסתר בליזובסקי, ילדיהם ברכה דנוס, הלן שפירא,
  • זלמן [1948-1906] רעייתו עדינה ברמן, ילדיהם אילה, גילה, משה עודד. זלמן נהרג מתקיפת פורעים בעת נהיגה מזכרון יעקב לחיפה ביחד עם חמתו אמה של עדינה.
  • רבקה
  • רחל  […] רעיית מרדכי מיכלסון (מיכאלי). היגרו לשיקגו ארה"ב ונקראו שם רות ומקס מיכלסון

גלריית תמונות

מידע נוסף

דוד תדהר, אנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו, כרך 1 וכרך 3

תמונות המשפחה באדיבות אילה שפירא, בתם של של זלמן ועדינה

 

העלאת מסמכים

הוספת תמונות ומסמכים רלוונטיים

כאן תוכלו להעלות מסמכים שקשורים ל
שפירא יהושע ובתיה
המסמכים יופיעו באתר לאחר אישור של מנהל האתר