ראב אליעזר ופייגה-אסתר

ארץ מוצא: הונגריה
עיר מוצא: סילס-בלהס
שנת לידה: 1828
שנת פטירה: 1901
שנת עלייה: 1875
עיסוק: חקלאי
שם האשה: פייגה-אסתר
שם נעורים: ארנטל
שנת לידה: 1869
שנת פטירה: -
מספר ילדים: 5
משה-שמואל, יהודה, חנה, דבורה, טובה
שיתוף ב:
missing-photo

אבי משפחת ראאב, מראשוני פתח תקווה

נולד בכפר סילאש, במערבה של הונגריה, בשנת תקפ"ח (1828), לאביו ר' שלמה , תלמיד-חכם אמיד, סוחר וחוכר-אדמה, שעלה ארצה לעת זקנה, סמוך לשנת תרכ"ה (1865), השתקע בירושלים, לבש מלבושי המזרח בילידי הארץ והצטרף לעדה הקטנה של תלמידי ה"חתם סופר" שעלו מהונגריה לפניו.

אלעזר בנו למד בחדר ובישיבה, אח"כ עזר לאביו במשק ובמסחר, למד הונגרית וגרמנית, ובשבתות ובערבים היה הוגה בתורה עם אביו ועם בעל-אחותו בנימין שטאמפר (אביו של ר' יהושע שטאמפר ).

משנשא אשה התישב בכפר סנט-אישטוואן, חכר אחוזה ועסק בחקלאות בשיטה משוכללת למופת, היה מכובד ומחובב על האכרים, שבחרו בו לזקן הכפר ולבוחר מיופה-כח בבחירות לפרלמנט ההונגרי הראשון בשנת 1867 (תרכ"ז). אך באותה שנה הננו מוצאים אותו גם בשורת הפטריוטים היהודים, שעיניהם ולבם לציון. (יהושע שטמפר בן-אחותו, שהיה אצלו בכפר מורה לבניו יהודה ומשה שמואל, עלה ארצה באותה שנה ברגל ). באותה שנה נענה לקול-הקורא של הרב צבי קאלישר וקיבל עליו את התפקיד של גבאי מקומי לחברת ישוב ארץ-ישראל. (בכתב-הגבאות מציינים אותו בתואר: איש חיל, פועל צדק, אוהב אדמת קודש, מגזע תושב ירושלים ת"ו ), וכן החליף מכתבים בענין ישוב ארה"ק עם קארל נטר ועם הרב ר' הלל ליכטנשטיין חותנו של הרב עקיבא יוסף שלזינגר מקולומיה.

בשנת תרל"ה (1875) עלה ארצה עם משפחתו והתיישב זמנית בירושלים, כדי להכין מכאן את התיישבותו על הקרקע יחד עם יהודים אחרים. לעת-עתה החל עוסק בתעשייה חקלאית, בעשיית גבינה שמכר לאירופאים שבירושלים, ובשנת תרל"ו התקשר עם דוד גוטמן, יוסף טריוויש ואברהם הורביץ לאגודה אחת בשם "גאולת הארץ". אח"כ הצטרף ליוזמי פתח-תקוה ולבוניה הראשונים, ויחד עם יהודה בנו עבד במרץ ובהתלהבות ובהקרבה בבנין בית חומר ובחרישה וזריעה במקום המושב הראשון ליד הירקון ובהדרכת שאר החברים בחקלאות. הקדחת ושאר המחלות והצרות מוטטו את בריאות המתיישבים ופגעו גם באשתו ובו, וכשעזבו אחרוני המתנחלים את המושבה (על מנת לחזור) בפרוס שנת השמיטה תרמ"ב, יצא גם ר' אלעזר ומשפחתו לירושלים, ושוב פנה לתעשייה חקלאית שהיה מומחה בה : לעשיית יין מענבי סביבות ירושלים.

כשנתחדש הישוב בפתח-תקוה כבר היה ר' אלעזר זקן ותשוש מאד מהמחלות ולא יכול לחזור אל המושבה והחקלאות, אך את בניו שלח להשתתף בהחיאת הישוב החקלאי.

נפטר בירושלים, כ"ב תשרי תרס"א (1901)

צאצאים: 

  • דבורה,
  • יהודה (בן-עזר), 
  • חנה אשת חיים פרלקוארט, 
  • משה שמואל וטובה אשת יעקב גרין (אבי משפחת י. גרין ושות').

מידע נוסף

דוד תדהר, אנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו, כרך א' 1947, עמ' 55

העלאת מסמכים

הוספת תמונות ומסמכים רלוונטיים

כאן תוכלו להעלות מסמכים שקשורים ל
ראב אליעזר ופייגה-אסתר
המסמכים יופיעו באתר לאחר אישור של מנהל האתר