הנקין יצחק ומלכה

ארץ מוצא: אוקראינה
עיר מוצא: ייקאטרינוסלאב
שנת לידה: 1866
שנת פטירה: 1912
שנת עלייה: 1886
שנת התיישבות: 1891
עיסוק: פועל, משגיח, מנהל משק, איכר. מוכתר
שם האשה: מלכה
שם נעורים: אייזנשטאדט
מספר ילדים: 2
שיתוף ב:

נולד בייקאטרינוסלאב ( דניפרופטרובסק), אוקראינה, בשנת תרכ"ו (1866), לאביו ישעיהו ולאמו גיטל. בעקבות אחיו מרדכי , שעלה לארץ ב-1885, הוא עלה ב-1886 עם אמו ואחותו שרה (נישאה ליוסף סגלביץ) ויצא לגדרה, שם עבד אחיו כפועל קבוע במשקי יעקב זאב שמואל צ'נסקי ויצחק פראנק , והוא נתקבל לעבוד אצלם כעגלון ודירתו נקבעו לו באורוות הסוסים. נשא בסבלנות את קשיי העבודה שלא היה רגיל בה והיה בין הראשונים לשירה בצבור, לריקודים ולהלצה קולעת, ובעיקר להגנה על המקום. האם גיטל היתה האשה המבוגרת ביותר בגדרה וזכתה לכינוי "אם כל חי" כי היתה עוזרת לנשים ללדת.

באחד הלילות, כשהערבים עלו על גדרה הקטנטונת מארבע רוחות ביללות-קרב ופתחו בברד אבנים, ותריסר הבחורים טענו רוביהם ויצאו להניס את התוקפים וארבע הבחורות אספו אבנים להתגוננות ולהשבת מכה לאויב, היה גם יצחק בין היוצאים, אך לא בין החוזרים. אחרי נסיגת התוקפים בעוד יתר הבחורים מטכסים עצה כיצד והיכן לחפש את עקבותיו, נשמעה יריה מרחוק ובעקבותיה אנקה בערבית. ולאחר שעה חזר יצחק והודיע: "דומני שפגעתי".

ואכן לאחר כמה שנים, כשאברהים אבוס-האזה מכפר קטרה הסמוך, עבד כשואב-מים בגלגל מהבאר של גדרה, היה מספר לילדים עלילות גבורה בחרוזים על מעללי הגבור הערבי האגדי ענתר, וגם על הגבור "חוג'ה איסחק הנקא" שפגע באותו לילה ביריה קולעת בשוקו.

אך בינתיים עבר יצחק לרחובות ועבד כפועל ומנהל עבודה במשק מרת מקוב . ומשנוסדה חדרה והקדחת החלה אוכלת את חלוצי המקום והיה צורך במילואים במקום הנעדרים, החליט להצטרף אליהם. אמו הזקנה, שהחלה פועלת בגדרה כ"אם כל חי" (מיילדת), הצטערה אמנם על הליכת בנה למקום המוכן לפורענות, אך הבליגה וברכה אותו לדרכו החדשה. רכש בחדרה 50 דונם קרקע לעצמו ו-50 לגיסו יוסף סגלביץ מגדרה, וב-1893 הצטרף לדרי ה"חאן" הנאבקים עם הקדחת והשממה ובונים וזורעים ונוטעים ומקימים ישוב בחדרה. שם עבד כפועל, משגיח ומנהל עבודה במשקים של יעקב ברמן ואליהו סלוצקין , נטע את כרמיהם ואגב גם את של עצמו, וזמן-מה היה גם מוכתר המושבה.

בשנת 1906 נשא לאשה את מלכה בת יהושע ברזילי-אייזנשטאדט  . מלכה היתה פעילה בהגנת הישוב. יצחק נאבק עם הקדחת הצהובה, כיתר חלוצי המקום, ומנות-הכינין הרבות גרמו לו מחלת כליות וכבד, ובסוף הכריחוהו המחלות לעזוב את המקום. תוך המשכת המאבק עם מחלותיו עבד עוד זמן מועט כפקיד כרמל מזרחי בחיפה, ושם נפטר בשנת תרע"ב.

לאחר פטירתו נישאה מלכה בשנת 1913 לאברהם חיים אברבאום אבלס, הם גרו בצפת ובחיפה ומלכה היתה מעורבת בעבודות צבוריות-סוציאליות שונות.

בנות: 

שרה [?-1990] רעיית חיים בנימיני (רמת השרון)

מרים […] רעיית אברהם גלותמן ( איש העלייה השנייה, ממייסדי נהלל, שנרצח ליד טול כרם בט"ז אדר תרצ"ו, בנסעו באוטובוס ערבי מנהלל לת"א).

גלריית תמונות

מידע נוסף

דוד תדהר, אנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו, 1950, כרך 4 עמ' 1909

My Heritage

העלאת מסמכים

הוספת תמונות ומסמכים רלוונטיים

כאן תוכלו להעלות מסמכים שקשורים ל
הנקין יצחק ומלכה
המסמכים יופיעו באתר לאחר אישור של מנהל האתר