בונשטיין מרדכי וחיה

חניך בית הספר החקלאי 1887
ארץ מוצא: אוקראינה
עיר מוצא: ברדיצב
שנת לידה: 1858
שנת פטירה: 1952
שנת עלייה: 1883
שנת התיישבות: 1883-ראש פינה, 1886-טנטורה, 1896 זכרון יעקב
עיסוק: איכר
שם האשה: חיה רחל
שם נעורים: יעקובסון
שנת לידה: 1863
שנת פטירה: 1942
מספר ילדים: 9
נחום, פסח, יהודה, אשר, יוטה, משה, אהרון, יוסף, פנינה
שיתוף ב:
בונשטיין מרדכי וחיה

מרדכי בונשטיין

נולד באודיסה, דרום רוסיה, י"ד אלול תרי"ח (1858), לאביו פסח . קיבל חינוך יהודי מסורתי. עבר בבחרותו לרומניה ועסק במסחר תבואות ובחקלאות.

נשא לאשה את חיה רחל לבית יעקובזון.

הצטרף לתנועת חיבת ציון ולארגון העולים להתנחל על הקרקע בארץ-ישראל, ובשנת תרמ"ד עלה ארצה באישור הועד המרכזי של חובבי ציון בגאלאץ, התישב בראש פנה והתמסר לעבודה חקלאית כאכר חרוץ למופת.

כשגאל הבארון רוטשילד חלקת אדמה בכפר טנטורה ליד בית-החרושת לזכוכית שהקים שם עלידי מאיר דיזנגוף היה צורך באיכר מוכשר ומתאים. אוהב אדמה ועבודה, אמיץ וזריז, שיתישב שם ויעבד את האדמה. נציגו של הבארון, מר אליהו שייד, מצא אותו, לפי תכונותיו, מתאים לכך והציע לו להחליף את נחלתו ההררית והסלעית שבראש פנה במרחב שדה ומרעה לעדרי צאן ובקר בטנטורה. ובונשטיין, שהשתוקק למרחב שדה כפי שאיפתו בחו"ל, הסכים להצעה ועבר לשם עם משפחתו ועם חותנו באייר תרמ"ו (1886).

משפסקה העבודה בבית-החרושת לזכוכית וכל פועליו ומומחיו עזבוהו נשארה משפחת בונשטיין לבדה בכפר הערבי, והודות לידיעותיו בשפות הערבית והטורקית ולסגולותיו האישיות הטובות נתחבב ונתכבד על ערביי הכפר והסביבה, עד שהציעו לו להיות המוכתר שלהם כלפי השלטונות. אמנם גם כך קשים היו החיים בכפר, מחוץ לישוב יהודי, ומה גם שהקדחת פקדה את המשפחה, ובעיקר את עקרת הבית, לעתים קרובות, ורופא ביקר בכפר רק פעם בשבוע והרוקח אדלר מזכרון יעקב פעמיים בשבוע, והקדחת לא קבעה את זמניה לפי זמני הביקור של אנשי הרפואה. אך חזקו עליו דברי אליהו שייד, כי הבארון אומר להקים במקום הזה עיר נמל ומרכז לתעשיה ועד להגשמת התכנית הגדולה וחוץ שיהודי ישב בקביעות על האדמה שנגאלה ויקיים בה את חזקת הישוב היהודי, והוא הבין וקיבל עליו את החובה לשאת למען העתיד של העם והארץ את הסבל החלוצי של בדידות וקדחת. לפקודת הרופאים הוכרח לשכור לאשתו חדר בזכרון יעקב, שתבריא באויר ההררי מן הקדחת, אך אליהו שייד ראה בכך התחלה ליציאת כל המשפחה מן המקום והזכיר לבונשטיין את חובתו כלפי עיר העתיד שתקום בטנטורה… הוא הבין את חובתו והחזיר אליו את אשתו והוסיפו לעבוד ולסבול. אך העיר לא נבנתה, ובינתיים גדלו הילדים והיו זקוקים לבית-ספר, ואחרי עשר שנות ישיבה בכפר הערבי עלה עם משפחתו להתיישב בזכרון יעקב, ומאז היה לאחד מטובי האיכרים במושבה, חרוץ בעבודה ופעיל אף בענייני הצבור עד זקנה ושיבה, גבאי ראשי בבית הכנסת במושבה וגידל וחינך בנים ובנות מעורים בחיי הארץ, ואחד מהם שגורלו הרחיקו לחו"ל פעיל גם שם למען ציון כעסקן ההסתדרות הציונית, וזכה לראות סביבו דורות של נכדים ונינים.

מקור: דוד תדהר, אנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו, כרך 2 עמ' 777

צאצאים: 

  • נחום (לוזאן, שוייץ), רעייתו באה
  • פסח (סוחר בחיפה), רעייתו רבקה תמשיס
  • אשר (1958-1892), רעייתו רחל גולדשטיין. נינתם היא אילת שקד
  • יהודה, רעייתו חנה גולדשטיין
  • יוטא  אשת ראובן קפלן (בזכרון יעקב), 
  • משה רעייתו שלומית בלומנפלד, בתם לאה לילי אלשטיין רכשה את מלון מבטחים בזכרון יעקב ופתחה את מלון אלמא בשנת 2014
  • אהרן (זכרון יעקב), רעייתו שלומית בלום ילדיהם: זיוה וילדר, יחזקאל, כוכב, עפרה גלעד
  • יוסף (תל-אביב), רעייתו צילה גרודצקי
  • פנינה אשת תיאודור רוזנפלד (חיפה).

גלריית תמונות

מידע נוסף

אשר בונשטיין, דוד תדהר, אנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו, 1962, כרך 12 עמ' 3956

העלאת מסמכים

הוספת תמונות ומסמכים רלוונטיים

כאן תוכלו להעלות מסמכים שקשורים ל
בונשטיין מרדכי וחיה
המסמכים יופיעו באתר לאחר אישור של מנהל האתר