ילין יהושע ושרח

ארץ מוצא: ארץ ישראל
עיר מוצא: ירושלים
שנת לידה: 1843
שנת פטירה: 1924
שנת עלייה: -
שנת התיישבות: -
עיסוק: איש עסקים
שם האשה: שרח
שם נעורים: יהודה
שנת לידה: 1842
שנת פטירה: 1901
מספר ילדים: 5
דוד, שלמה, רחל, מרים, שרה
שיתוף ב:
יהושע ושרח ילין

אביו של יהושע ילין רכש את אדמת קולוניה בשנת 1860, והוא נחשב לראשון המתיישבים היהודים במקום, שנים רבות לפני העלייה הראשונה והקמת המושבה מוצא בשנת 1893.

יהושע ילין נולד בירושלים להוריו ליבה ודוד ילין, שעלו מפולין תשע שנים לפני שנולד. בגיל 13 הוא נישא לשרח בת שלמה יחזקאל יהודה, איש ציבור מעולי עירק, והיו אלו נישואין חסרי תקדים בין גבר אשכנזי לאשה ממוצא מזרחי.

בשנת 1860 קנה אביו של יהושע, דוד ילין בשותפות יחד עם גיסו שאול יהודה כרם זיתים בתחומי הכפר קאלוניה. על אדמות אלה נבנה מאוחר יותר הכפר מוצא. דוד תכנן להקים על אדמות אלה משק חקלאי, אכסניה לעוברי אורח ולתיירים ונופשים. אולם עקב התנכלות הפאשה (פחה) הירושלמי והשייח' השודד של אבו גוש, וכן עקב מצבו של הקונסול הבריטי ג'יימס פין שבו הסתייעו והסתמכו בפיתוח יוזמה זו (אך פין הסתבך בחובות ועזב את הארץ), הפסידו יהושע ושאול כסף רב ולאחר ששילמו את כל החובות לא נותר להם כמעט דבר.

שאול יהודה שקע בדיכאון, חלה ומת בפתאומיות בשנת 1864, בגיל 24. יהושע ילין, שקיבל את ניהול החלקה במוצא לאחר מות אביו, פתח עסק לחלפנות בשותפות עם אחיו המאומץ ליב הורביץ. באותה שנה נולד לשרח ויהושע הבן דוד ילין, על שם אביו דוד ילין (הראשון).

ילין היה מבין שבעת מייסדי השכונה נחלת שבעה. לאחר מספר שנים השתתף בייסוד שכונת אבן ישראל וכן רכש לו שני מגרשים בשכונת מאה שערים עם היווסדה.

בשנת 1872 ניסה יחד עם מספר ידידים להשתתף במכרז לקניית אדמות ביריחו מידי הממשלה הטורקית. ליוזמה יישובית זו הם קראו בשם "פתח תקווה", כאשר נודע לממשל שהמכירה אינה לנתינים עות'מאנים הם ביטלו את המכירה. אמנם ניסיון זה לא התממש אבל מספר שנים לאחר מכן הצליחו לממש יוזמה דומה בייסוד 'אם המושבות' – שנקראה בשם פתח תקווה. יהושע ילין לא הצטרף ליישוב זה ונשאר להתגורר בעיר ירושלים.

בשנת 1872 חכר אדמות בשותפות עם בנימין סלנט ויצחק גולדשמידט באמצעות קשרים עם בדואים בעבר הירדן, על מנת לגדל תבואה על אדמה זו. באותה שנה נולדה לו בתו רחל מסעודה. לאחר כשנתיים, עקב פרישת שותפיו, נאלץ גם הוא לפרוש מיוזמה חקלאית זו, אך המשיך לשמור על קשריו עם הבדואים של האזור.

בשנת 1881 נסע יהושע ילין להודו, כדי לבקר את קרוביה העשירים של אשתו, משפחת דוד ששון. כשחזר, נכנס לשותפות עם נפתלי ליאון והקימו עסק לחלפנות ולמכירת טבק, כמו כן סחר בעורות במשך מספר שנים. באותן שנים שימש גם כנציגו של הקונסול הבריטי בבית הדין לענייני מסחר של השלטון הטורקי.

בשנת 1884 הצטרף לחברת מזכרת משה שבנתה שכונות מכספי קרן משה מונטיפיורי. בשנת 1885 השיא את בנו דוד לבתו של יחיאל מיכל פינס. לאחר מכן בנה את ביתו בשכונת מזכרת משה, וכך יצא גם הוא מהעיר העתיקה. בשנת 1887 השיא את בתו רחל ליחזקאל דנין (סוכובולסקי) יחד היו ממייסדי אחוזת בית והוריו של עזרא דנין. בשנת 1891 מכר 70 דונם מהאדמה שרכש בקאלוניה לאגודת חובבי ציון ובהמשך מכר להם גם את שאר אדמותיו שם ועליהן נוסדה המושבה מוצא. בשנת 1897 נבחר לשמש כחבר בעיריית ירושלים ובכך למעשה היה האשכנזי הראשון בתפקיד זה.

צאצאים:

  • דוד ילין [1940-1864] רעייתו איטה לבית פינס
  • רחל [1960-1872] רעיית יחזקאל דנין 
  • שלמה ילין [1912-1874]
  • מרים [….] רעיית נפתלי גליקמן  
  • שרה [1962-1880] רעיית השופט יוסף מאני 

גלריית תמונות

מידע נוסף

יהושע ילין בויקיפדיה

דוד תדהר, אנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו כרך 2, עמ' 707-8

עמירם אורן, עמירם במשעולי ישראל, פוסט 30.4.2021

בית ילין, אתר מורשת על אם הדרך לירושלים, בפייסבוק

העלאת מסמכים

הוספת תמונות ומסמכים רלוונטיים

כאן תוכלו להעלות מסמכים שקשורים ל
ילין יהושע ושרח
המסמכים יופיעו באתר לאחר אישור של מנהל האתר