גרופר משה יהודה וריזל

ארץ מוצא: רומניה
עיר מוצא: גאלאץ
שנת לידה: -
שנת פטירה: 1896
שנת עלייה: 1882
שנת התיישבות: 1882
עיסוק: איכר
שם האשה: ריזל
שם נעורים: אברמוביץ
שנת לידה: -
שנת פטירה: 1924
מספר ילדים: 6
שמואל, דוד, אליהו, ישראל, בלה
שיתוף ב:
גרופר משה יהודה וריזל

רייזל ומשה יהודה גרופר הגיעו לארץ ישראל באניה "דניא", באורחה השניה מרומניה. עלו איתם שני הבנים אליהו ושמואל. הם נמנו על שבע המשפחות הראשונות שעלו לזמארין  בעוד יתר המשפחות, הנשים והילדים נותרו בחיפה.

משה יהודה גרופר היה בין חותמי המכתב ששלחו האיכרים לברון רוטשילד הוא נודע כמי שעומד על דעותיו ועקרונותיו ונאבק כנגד כל מה שנראה לו כפגיעה בזכויותיו וזכויות חבריו. בעת "מרד הארבעים",  הסכסוך בין האיכרים בזכרון יעקב לפקידי הברון שהתרחש בשנת תרמ"ח 1889, עקב דרישת האיכרים לפטר את הפקיד וורמסר, גלש הסכסוך גם לפסים אחרים. רופא המושבה באותם ימים  היה  ד"ר גולדברג.  פקיד הברון וורמסר האשימו כי צידד באיכרים ולא בפקידות הברון וכי הפיח רוח במרד האיכרים. אך למעשיו של ד"ר גולדברג לא היה קשר ישיר לוורמסר.  הוא הגדיש את הסאה במעשיו שלו. הוא נהג לבדוק  מי מחוליו אינו לבוש ב"ארבע כנפות" וסירב לטפל במי שלא לבש טלית.

מסופר על משה יהודה גרופר שהחליט לעשות מעשה בעניין זה והגיע אל הרופא ללא "ארבע כנפות" .  משה יהודה גרופר התעקש על זכותו לקבל טיפול בכל מקרה, בויכוח שפרץ ביניהם טען כי העובדה שאינו לובש ציצית איננה מוכיחה דבר וחצי דבר על יהדותו שנקבעה ביום השמיני להולדתו וכי זכותו לקבל טיפול רפואי מיד הרופא ללא קשר לאמונתו או לבושו.

בהתערבותו של וורמסר, קבל משה יהודה גרופר את הטיפול לו היה ראוי. 

סיפור נוסף שסופר על משה יהודה גרופר כי הוא הציל את חברו יוסף אפשטיין אשר יצא לחיפה להביא מזון לקבוצת המתיישבים שסבלו מרעב. לאחר שנקפו הימים ויוסף לא חזר, יצא משה יהודה לקראתו לחפשו וכך כתב עליו אריה סמסונוב בספרו  זכרון יעקב  (עמ' 79) : "בשלוש לפנות בוקר יצא לדרכו, הגשמים יורדים בלי הפוגות, רגליו שוקעות  בבוץ והוא פוסע צעד צעד, עמל ויגע לחלץ רגליו בזו אחר זו, פעם האחת ופעם האחרת, פעם חלץ נעליו ….. והנה הנעל נעלמה. הקור כמחט בבשר. מה לעשות? עמד ופרם שרוול אחד מהמעיל, עטף רגלו בשרוול וקשר אותו במטפחת משי שנמצאה בכיסו…. זכר ליציאת רומניה……סוף סוף הגיע לביר בדווי'ה והנה לקראתו הולך ובא יוסף אפשטיין…"   

בנו שמואל היה ממייסדי תזמורת מכבי האש של זכרון יעקב וממארגני אגודת בני בנימין ואגודת הגדעונים.

בנו דוד היה ממייסדי המושבה עתלית.

צאצאים:

  • שמואל גרופר [1876 -1964] לפי myheritage,  לפי תדהר (עמ' 3346) הוא נולד ב 1877 . 
  • דוד גרופר [1947-1885]   לפי my heritage
  • אליהו גרופר נפטר ב 1965 לפי  my heritage אבל  אין שנת לידה .
  • ישראל גרופר – לא ידוע
  • בלה – לא ידוע

גלריית תמונות

מידע נוסף

אריה סמסונוב, זכרון יעקב, הוצאת ועד המושבה 1942, עמ' 79, 89,  151

דוד בר יוסף ולירון גורפינקל, אלבום משפחות זכרון יעקב, הוצאת כרמים, עמ' 82-83

דוד תדהר, אנציקלופדיה לחלוצי היישוב ובוניו , – שמואל גרופר עמ' 3346

העלאת מסמכים

הוספת תמונות ומסמכים רלוונטיים

כאן תוכלו להעלות מסמכים שקשורים ל
גרופר משה יהודה וריזל
המסמכים יופיעו באתר לאחר אישור של מנהל האתר