גפנוביץ יהושע פאלק וחיה

ארץ מוצא: לטביה
עיר מוצא: ריגה
שנת לידה: -
שנת פטירה: -
שנת עלייה: -
שנת התיישבות: 1891
שם האשה: חיה
שם נעורים: רישה
שנת לידה: -
שנת פטירה: -
מספר ילדים: 5
יצחק, לייב, בן ציון, יהושע, אסתר
שיתוף ב:
missing-photo

יהושע גפנוביץ היה מהעיר ריגה ונמנה על הקבוצה הראשונה של רוכשי האדמות בחדרה. חיה ויהושע עלו בשנת 1891 עם שני בנים ובת אחת והתיישבו ב"חאן". תנאי המחייה הקשים ומחלת המלריה גבו מחיר יקר: האם, הבכור יצחק והבת אסתר נפטרו. הבן בן-ציון נשלח ללימודים במקווה ישראל.  

שם נוכחי של עיר המוצא הוא פרבומאיסק בחבל מיקולאייב

גלריית תמונות

מידע נוסף

בן-ציון גפני (גפנוביץ)

נולד בריגה, לטביה, א' ניסן תרמ"ט (1889), לאביו יהושע גפנוביץ ולאמו חיה רישה. אביו הצטרף לאגודה ריגה של קוני קרקע להתנחלות בחדרה, חיסל את עסקיו ובתרנ"א עלה ארצה עם משפחתו (אשתו, שני בנים ובת אחת), התישב ב"חאן" ויצא לעבודה. קדחת-הבצות פגעה קשה בו ובמשפחתו, בה נספו בנו בכורו יצחק, בתו אסתר ובסוף גם אשתו, וכשהרגיש כי קצו קרוב מינה את יחזקאל דנין (לפנים סוכובולסקי) לאפוטרופוס על בנו הנשאר, בן-ציון, ועל נחלתו.

בהשתדלות האפוטרופוס הועבר בן-ציון ליפו ולמד בביה"ס של חברת כי"ח (אליאנס) ואח"כ במקוה ישראל.

אחרי גמרו את לימודיו נתקבל, שוב בהמלצת יחזקאל דנין , למנהל בית המשאבה המוטורית והטחנה בגדרה. השתתף בחיים החברתיים והתרבותיים של הנוער בגדרה, וכן בכתיבתו ובעריכתו של העתון ההיתולי המקומי לפורים "דלפון" (הראשון מסוג זה בארץ), שהיו מעתיקים אותו בכתב-יד ואח"כ היו זורקים את העתקותיו לבתי התושבים מבלי שידעו המקבלים מי העניק להם את המתנה-לפורים.

המשרה בגדרה היתה קטנה מדי לפי השגותיו ויכלתו וגם רחוק היה המקום מנחלתו שבחדרה. לכן עבר להשתקע בחיפה ויחד עם ה"ה איתין וגבריאלי יסד בית-מסחר לתבואות וקומיסיון בשם הפירמה איתין, גפני וגבריאלי . משנתבסס עסקו נשא לאשה (ביום י"ב תשרי תרע"ג) את חנה בת הבילויים אליהו וחיה סברדלוב מגדרה, שאירש לו עוד בעת עבודתו שם.

בחיפה שינה את שמו רשמי מגפנוביץ לגפני. השתתף בחיי הצבור כחבר אגודת "המכבים הקדמונים" וחבר הנהלת הלואה וחסכון. השתתף ביסוד שכונת בת-גלים ובנה בה את ביתו, ובשנות המשבר 1927/28 הוכרח למכור את החלק הגדול של נחלתו בחדרה כדי לסלק את החוב הרובץ על ביתו. באו מחלות שנשארו בדמו מעת היותו בילדותו "אזרח החאן" ונגוע קדחת בחדרה, ולא יכול עוד להמשיך בעסקיו במרץ הדרוש, ובסוף מכר את שארית נחלתו בחדרה ואת ביתו בבת-גלים ובאלול תרפ"ט עבר להשתקע בגדרה. אך המחלות הוסיפו להציק לו עוד 13 שנה גם בגדרה ואחרי יסורים רבים נפטר בבית-החולים העירוני "הדסה", ביום י' טבת תש"ג, והובא לקבורה בגדרה.

בן ציון גפני [1941-1889]

חנה גפני לבית סברדלוב [1968-1889]

צאצאים:

יהושע גפני [1992-1913]

רות חבקין [1991-1921]

מקור: דוד תדהר, אנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו, 1949, כרך 3 עמ' 1279

my Heritage

Geni

העלאת מסמכים

הוספת תמונות ומסמכים רלוונטיים

כאן תוכלו להעלות מסמכים שקשורים ל
גפנוביץ יהושע פאלק וחיה
המסמכים יופיעו באתר לאחר אישור של מנהל האתר