חכם שלמה מזרחי

ארץ מוצא: תורכיה
עיר מוצא: צפת, א"י
שנת לידה: -
שנת פטירה: 1913
שנת עלייה: -
שנת התיישבות: 1872
עיסוק: עובד אדמה
שם האשה: שמחה
שם נעורים: מרקדו
שנת לידה: -
שנת פטירה: -
מספר ילדים: 3
מרקדו נחום מזרחי (1968-1890), אסתר אלפסי (?-1957), נעמי
שיתוף ב:
missing-photo

חכם שלמה מזרחי – עלה מאיסטנבול שבאימפריה העותמנית. בשנת 1872 ירדו האחים שלמה ושאול מזרחי מהעיר צפת והיו ליוגבים בעמק החולה בישוב "מי מרום". משפחתו של חכם שלמה גרה בצפת והוא גר לבדו באוהל שהתקין לעצמו .

 "כשבנה הנדיב את הבתים ביסוד-המעלה עמד חכם שלמה והעביר את משפחתו מצפת והתיישב ביסוד המעלה ישיבת קבע. היה תלמיד חכם ולכן הוצע לו על ידי פקידות הברון לקבל משרת רב במושבה, אך הוא סרב כי רצה לעבוד את האדמה".

בן 7 היה בנו מרקדו-נחום כשהצטרף למושבה ובהיותו בן 17  נשא לאישה את דיאמנטה לבית ממן .
 פעם שאלה דיאמנטה, כלתו של  חכם שלמה  : "הגידה לי חמי, מה ראית להחליף את צפת ביסוד ?" בתי, השיב לה- האדמה אם אינה מנחילה לעובדה עושר הריהי נותנת לו אושר. הרי בן יש לי ואדיר חפצי להרגילו לחיי צדק ויושר ולמנעו ממרמה, ועבודת האדמה מונעת את האדם מחטא ונותנת טעם אמיתי לחייו".

בפתיחה למכתב שכתבו חברי אגודת מזריץ' מחוץ לארץ לחכם שלמה בנוגע לחבריהם ביסוד-המעלה הם כותבים: "אנשים שבאו אלינו מסרו לנו את יקר רוחו וטוב ליבו, שהוא מוכן תמיד לעזור ולייעץ עצה טובה לכל עולה לארצנו" 

מקורות: הבלוג של בית דוברובין והספר נחשוני החולה – 'תולדות יסוד-המעלה ומיסדיה' תרמ"ג-תשי"ח 1883–1958  מאת א.מ. חריזמן בהוצאת "המועצה המקומית יסוד המעלה" ו"אגודת מי מרום", 1958.

העלאת מסמכים

הוספת תמונות ומסמכים רלוונטיים

כאן תוכלו להעלות מסמכים שקשורים ל
חכם שלמה מזרחי
המסמכים יופיעו באתר לאחר אישור של מנהל האתר