איכילוב יעקב

שנת לידה: 1873
מקום לידה: אלכסנדרובסק, רוסיה
שנת הגעה לארץ: 1884
המושבה בה פעל: פתח תקוה
תפקיד: מדריך חקלאי
שנת העזיבה: -
לאן עזב: -
שנת פטירה: 1943
מקום הקבורה: פתח תקוה
שם האשה: איטה (יהודית)
שם נעורים: זינגר
מספר ילדים: -
-
שיתוף ב:
Ichilov 1873-1943

(*) שימש גנן עוזר בפתח תקווה בשנים 1889(?)-1898 לפחות.  התמסר בעיקר לגידולי קפה ותה; ערך נסיונות שונים בעצי הדר ובגפנים, בקני סוף, בבננות ובירקות; יבא גידולים חדשים, כגון: אבטיח אמריקני וזן חדש של שסק מאלג'יר.

נולד באלכסנדרובסק, פלך יקאטרינוסלב, רוסיה, בשנת תרל"ג (1873). למד בחדרים והשתלם בשפות רוסית, גרמנית ובעיקר צרפתית.

עלה ארצה עם הוריו אלקה ואברהם זלמן בשנת תרמ"ד (1884) והתיישבו בפתח תקוה. התעניין מאד בפיתוח החקלאות לכל ענפיה לפי ההישגים החדישים ביותר של המדע החקלאי ולשם כך רכש לו ספרים וירחונים בצרפתית על החקלאות ועשה ניסיונות רבים בקביעות כדי להגשים את ההלכות למעשה ולהעשיר ולגוון את המינים והזנים של גידולי ארצנו.

עבד שנים רבות בשרות פקידות הבארון רוטשילד , למד הרבה מהאגרונומים של הפקידות והדריך את האכרים.

נשא לאשה את איטה (יהודית) בת ר' יעקב מרדכי זינגר , רבה של ראל"צ.

הקצה בגנו שטח לנסיונות חקלאיים בעצים, בירקות ובפרחים, קיים קשרי מכתבים בקביעות עם התחנה לנסיונות חקלאיים שבאלג'יר, וגם בפרדסו עשה נסיונות לשיפור השתילה, ההרכבה והגידול של עצי הדר, עצי נוי ועצי פרי שונים ובכרמו עשה נסיונות בזנים חדשים של גפנים שהכניס מארצות אחרות ועזר לאיקלומם בארץ. כן ניסה לגדל כאן קפה ותה. עסק בדיג בירקון ועל שפתו גידל קני-סוכר, בננות וירקות. היה מזמין מארצות חוץ זרעים של מינים וזנים חדשים, שוקד על זריעה, הנבטה, שתילה, העברה, הרכבה, בירור ושיפור, – ואת הישגי נסיונותיו היה מוסר לחקלאים, ורבים מהם כבר זכו לקביעות במשקים העבריים באזורים שונים בארץ. פעם אף נסע לחו"ל והביא זרעים של אבטיח אמריקאי קשה-קליפה (מאכל בהמה), וכיום נפוץ גידול אבטיח זה במשקים רבים בארץ. כן הכניס ארצה מאלג'יר זן חדש של שסק. הסכום הכולל של חידושיו בכל הענפים הנ"ל רב מאוד, ותמיד היה מסור לרעיונו: ליצור קשר בין ההלכה והמעשה של החקלאות לכל ענפיה ולמסור לאחרים את ידיעותיו והישגיו לטובת שיפור משק הארץ בכללו. לשם מטרה זו שלח את בנו בכורו אברהם ללמוד בבית-ספר גבוה לחקלאות ליד האנובר בגרמניה.

בשנות 1913-15 היה מורה-מדריך לחקלאות בביתהיתומים שיסד הרב ד"ר אליעזר גרינהוט בירושלים והעבירו לקרבת פתח-תקוה (על אדמת סלוונדי) לשם מתן חנוך חקלאי ליתומים.

בשנות מלחמת-העולם הראשונה היה נוסע לדמשק ולטורקיה בשליחות חברת "פרדס" לשם מכירת פרי הדר.

נפטר בפתח-תקוה, י"ד שבט תש"ג (20.1.1943). על שמו נוסדה ספריה חקלאית בהרצליה, בה התנחל אברהם בנו, ויורשיו נתנו לספריה זו את הספרים הרבים בחקלאות שאסף בימי חייו.

צאצאיו: אברהם, רחל, חיים, משה, עזרא, נחמיה, יאיר.

ראה: תדהר, כרך 2, עמ' 732.

העלאת מסמכים

הוספת תמונות ומסמכים רלוונטיים

כאן תוכלו להעלות מסמכים שקשורים ל
איכילוב יעקב
המסמכים יופיעו באתר לאחר אישור של מנהל האתר